Polska niezwykła w książkach nie tylko podróżniczych

Jak jest Polska niezwykła można się przekonać nie tylko podczas wakacyjnych wojaży. W każdym sezonie nasz kraj zachwyca wielością barw, różnorodnością kultur, bogactwem zabytków czy smakowitymi potrawami, które jedzone w urzekającym miejscu są jeszcze bardziej doskonałe. Gdzie warto się wybrać na krótszy czy dłuższy urlop polecają nie tylko autorzy albumów czy przewodników, ale także powieści czy innego rodzaju książek.

Polska niezwykła okiem przewodnika turystycznego

Mnogość przewodników turystycznych czy albumów opisujących piękno naszego kraju może przyprawić o zawrót głowy. Od spojrzenia autora zależy, jaki region czy tematykę w szczególny sposób podkreśli w swojej książce. Wiele pozycji to bogato ilustrowane albumy, które przedstawiają najpiękniejsze budowle, skarby przyrody czy ciekawe miejsca związane z wydarzeniami historycznymi lub sławnymi postaciami.

Niektóre przewodniki to wyłącznie zdjęcia z krótkim podpisem, ewentualnie wskazówkami dojazdu. Inne zaś to nie tylko obrazki, ale także bardziej szczegółowe opisy zachęcające do odwiedzenia danego miejsca. Wiele książek proponuje gotowe trasy tematyczne, np. szlaki skansenów w Polsce, miejsc kultu religijnego (w tym związane z osobą Świętego Papieża Jana Pawła II czy innych osób duchownych lub świeckich), obejmujące dany region kraju (np. Suwalszczyzna, Tatry, Kaszuby, Łemkowszczyznę, Lubelszczyznę, Podlasie i wiele innych), parki narodowe i tym podobne.

Polska niezwykła w książkach obyczajowych i innych gatunkach tematycznych

Polska niezwykła opisywana jest również przez wielu autorów, którzy żyli lub nadal żyją tworząc powieści, dramaty czy wiersze o różnej tematyce. Łączy ich jedno – fakt, że w swoich działach „przemycają” opisy piękna polskich lasów, zakątków czy konkretnych budowli. Niektóre opowieści mają miejsce w mieście czy wsi, gdzie wychowywał się dany autor. Nawet, jeżeli zmienione są detale czy nawet nazwa miejscowości, po opisie można rozpoznać, o jakim miejscu mowa.

Do tego rodzaju książek, które opisują piękno Polski należą między innymi:

– seria Moniki Szwai „Klub Mało Używanych Dziewic”, „Dziewice do boju!” i „Zatoka Trujących Jabłuszek” (dzięki nim można zakochać się w zakamarkach Szczecina, Wybrzeża… i nie tylko);

– seria Krystyny Mirek „Jabłoniowy sad” („Szczęśliwy dom”, „Rodzinne sekrety”, „Spełnione marzenia”);

– Karolina Wilczyńska („Rok na Kwiatowej”, czyli „Wędrowne ptaki”, „Zmarznięte serca”, „Dotyk słońca”, „Owoce miłości”, „Zapach bzu”)

i wiele innych.

Książki pokazujące jak niezwykła jest Polska nie tylko opisują wciągającą historię bohaterów. Również zachęcają do samodzielnego wyznaczania kierunków podróży dzięki wskazywaniu miejsc szczególnie atrakcyjnych pod różnymi względami.

 


Posted in Przewodniki by with no comments yet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *